strona główna arrow o autorze arrow Włodzimierz Jurasz, dziennikarz, publicysta

Włodzimierz Jurasz, dziennikarz, publicysta

Poetycki jubileusz Żyszkiewicza

red. Włodzimierz Jurasz_#prawo cytatu

– Bardzo podobają mi się tytuły Pańskich tomików, pomysłowe, wyraziste, wręcz wyrafinowane. Niekiedy są nawet bardziej nośne niż same wiersze – tymi słowy prof. Alicja Baluch otworzyła wczoraj wieczór poezji Waldemara Żyszkiewicza, który w lokalu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich obchodził podwójny jubileusz, 35-lecia debiutu oraz 60-lecia urodzin.

Sam jubilat poczytał sobie te słowa za komplement, jako że istotnie przywiązuje wagę do tytułów. A poza tym – co widać w jego tekstach – ceni ironię, dystans do świata, do siebie samego, a też do poezji. Przytoczmy więc dla przykładu kilka tytułów: „Nazwij to Nowy Radosny Dzień”, „Wieczerza w towarzystwie trzech niewiast”, „Nibylandia, Szwecja i inne stany duchowe”. Bezpośrednim pretekstem dla zorganizowania wczorajszego spotkania był zaś tom najnowszy, zatytułowany „Zmienny kształt powabu”.

Waldemar Żyszkiewicz od 12 lat mieszka w Warszawie, jednak wieczór jubileuszowy zorganizował właśnie tu. – W Warszawie spędziłem zaledwie 12 lat, czyli jedną piątą życia. W Krakowie mieszkałem przez lat 30. Dlatego nadal pozostaję członkiem krakowskiego Oddziału SPP – powiedział poeta.

Dlatego też zbiorek najnowszy, zawierający teksty już znane z tomów poprzednich, jak i kilka zupełnie nowych, opublikowało właśnie krakowskie SPP. I to opublikowało w pięknej szacie edytorskiej. Książka jednak nie trafi do księgarni. Stowarzyszenie nie może prowadzić działalności gospodarczej, nie może więc wydawanych przez siebie książek sprzedawać. Tomik Żyszkiewicza dostępny jest jedynie w biurze SPP, przy ulicy Kanoniczej 7, oraz podczas spotkań autorskich poety.[nota o jubileuszowym wieczorze autorskim, „Dziennik Polski”, z 22 lutego 2008, dział Kultura, kol. 10, sygn. (WJUR)]