strona główna arrow nowości w witrynie
Spojrzeć diabłu w oczy

Powieść, biografia, eseje, szkice krytyczne, inne formy. Pozornie spore zróżnicowanie gatunkowe, ale azymut niezmienny: historia.

Czytaj całość...
 
Smakowita lektura, czyli wybór krótkich tekstów Grzegorza Eberhardta...

Przed drugą rocznicą śmierci pisarza, historyka, biografa, a wcześniej filmowca-dokumentalisty, dzięki staraniom rodziny oraz Wydawnictwa Prohibita, miłośnicy sposobu, w jaki Grzegorz Eberhardt patrzył na świat i odnosił się do prawdy, otrzymują wybór jego publicystyki prasowej oraz radiowej, opatrzony charakterystycznym, nieco zawadiackim tytułem.

Czytaj całość...
 
Falstart z Juszczenką w tle. List Ukraińców do Polaków

Nasze narody – polski i ukraiński – w znacznej mierze traumę po banderowskim ludobójstwie zdołały już przepracować. Niestety politycy obu stron oraz władze naszych państw wciąż nie potrafią sprostać ważnemu cywilizacyjnemu wyzwaniu. List Ukraińców do Polaków, podpisany przez grupę ukraińskich VIP-ów, wyraźnie tego dowodzi.

Czytaj całość...
 
Laur powędrował do Krakowa

Z wyłonieniem tegorocznego zwycięzcy nie było problemu. Ale wyróżnieniami Mackiewiczowska kapituła gospodarowała tym razem wyjątkowo oszczędnie.

Czytaj całość...
 
Prawda i piękno w czasach nikczemnych

To była już trzynasta edycja Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza. I pierwsza, podczas której pracom kapituły nie przewodniczył Marek Nowakowski.

Czytaj całość...
 
Odszedł zbyt wcześnie

Ksiądz prałat Zygmunt Malacki, przyjaciel, kustosz pamięci i sukcesor kapelana Solidarności, nie żyje.

Czytaj całość...