strona główna arrow publicystyka arrow Solidarność, praca, gospodarka
Nomadyzacja pracowniczej Europy

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii to przedsięwzięcie nader skomplikowane. Co gorsza, pozaturystyczne migracje Europejczyków mogą ułatwić rozprzestrzenianie się terroryzmu.

Czytaj całość...
 
Pożegnanie z Solidarnością?

„Dwadzieścia lat temu niezależny związek zawodowy o nazwie Solidarność niemal położył kres komunizmowi w Polsce. Dziś polityczni spadkobiercy Solidarności muszą liczyć się z tym, że ich czas dobiega końca”. Krótki, dynamiczny tekst opatrzony takim właśnie leadem, zdjęciem młodego Lecha Wałęsy i tytułem wieszczącym koniec ery Solidarności wydrukował The Economist z 18 sierpnia br. Dawno nie czytałem równie powierzchownej, a przez to mylącej analizy.

Czytaj całość...
 
Komu szkodzi Polski Cukier?

Zachodni kapitał szykuje się do przejęcia kontroli nad polskim przemysłem cukrowniczym. Zdaniem ministra Balazsa, który popiera formę tzw. prywatyzacji regionalnej, zagranicznych inwestorów nęcą niższe u nas koszty produkcji i tańsza niż w UE siła robocza. Jeśli tak, to dlaczego my sami nie mielibyśmy zarabiać na tej strategicznie ważnej produkcji? I dlaczego po 5 latach „przekształceń własnościowych” według dotychczasowego modelu cukier pozostaje w cukrowniach, buraki u rolników, a nieosiągalne pieniądze – w bankach? Co dziwniejsze, pomysł korzystnego powiązania interesu plantatorów buraków, przemysłu przetwórczego i rodzimego kapitału napotyka na ogromne opory, zarówno u władz, jak i w mediach.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 11 12 13 14 nast. > koniec >>

Pozycje :: 79 - 81 z 81