strona główna arrow publicystyka arrow polityka historyczna
Dzięki Bogu, Polska

Hierarchowie Kościoła, kapelani Solidarności, duszpasterze ludzi pracy. Przedstawiciele władz krajowych i regionalnych struktur naszego związku. Politycy, kombatanci, związkowcy. Ludzie nauki, kultury i mediów.
Kilkaset osób wzięło udział w konferencji „Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości”, która w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II
do ojczyzny odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Czytaj całość...
 
Przystanek: Wybory

4 czerwca 1989 roku to z pewnością ważna dla Polaków data.
O wspomnienia i refleksje związane z tamtymi, częściowo wolnymi
wyborami poprosiliśmy ludzi Solidarności.

Czytaj całość...
 
Zagłada Huty Pieniackiej

Niewypowiedziany ból i niewyznane winy uniemożliwiają realne pojednanie po obu stronach. Dlaczego wciąż tak trudno zrozumieć to większości polityków Polski i Ukrainy?

Czytaj całość...
 
Pasztet strasburski

Chrześcijaństwo powstało dopiero w IV wieku po Chrystusie, jako kombinacja żydowskiej tradycji i organizującego się Kościoła. Za to wszelki militarny opór Polaków wobec Trzeciej Rzeszy został zdławiony z początkiem października 1939… Kto tego nie uzna, nie będzie dobrym Europejczykiem. Przynajmniej dla autorów projektu Dom Historii Europejskiej.

Czytaj całość...
 
Ulice Lwowa, lasy Wołynia

„Znad Dniepru nad Odrę. Wspomnienia Matki i syna” to, jak wskazuje już podtytuł blisko trzystustronicowego tomu, wydawnicze przedsięwzięcie rodzinne, międzypokoleniowe, chciałoby się rzec, dynastyczne.

Czytaj całość...
 
Najjaśniejsza i osobliwa

Siedemdziesięciu historyków z większości ośrodków akademickich
w kraju, goście z Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych, trzy mocno obsadzone panele dyskusyjne, sprawna organizacja – to chyba najkrótsze podsumowanie dwudniowej konferencji naukowej „Polska na tle Europy XVI i XVII wieku”, zorganizowanej przez powołane do istnienia zaledwie kilka miesięcy temu Muzeum Historii Polski.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 nast. > koniec >>

Pozycje :: 13 - 18 z 24