strona główna arrow publicystyka arrow afery, konflikty, skandale
Tamtemu dała - a temu łeb urwała

Minister Celiński nie tylko zadowolił się najmniejszym od lat budżetem dla resortu kultury, ale gospodarował publicznym groszem tak, jak by rozdzielał pieniądze z partyjnej kasy. Dowodzi tego choćby sposób, w jaki Arcana, Fronda i dominikańskie W drodze zniknęły z listy periodyków dotowanych przez MKiS, zanim upłynął im trzyletni okres tzw. dotacji gwarantowanych.

Czytaj całość...
 
UOP rozłupany

Tzw. reforma Siemiątkowskiego położyła kres istnieniu Urzędu Ochrony Państwa, jednej z pierwszych instytucji, dzięki którym Rzeczpospolita Polska miała się naprawdę różnić od PRL. Teraz UOP zastąpią dwie agencje: Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Wywiadu (AW). Ale zarówno kształt znowelizowanej ustawy o służbach specjalnych, jak i styl wprowadzania jej w życie nie pozostawiają złudzeń: korzyści, przynajmniej do najbliższych wyborów, odniesie SLD i jego głębokie zaplecze.

Czytaj całość...
 
Państwo uznaniowe

Wykorzystanie służb specjalnych oraz telewizji publicznej przy odwoływaniu prezesa „Orlenu” Andrzeja Modrzejewskiego. I równie ostentacyjne wypuszczenie za granicę szefów konsorcjum „Colloseum”. Organa ścigania i wymiar sprawiedliwości III RP zaczynają bardzo przypominać japońskie roboty nowej generacji: posłusznie reagują na znany sobie głos. Prawo? Procedury? Wygląda na to, że pod rządami postkomunistów praworządność zanika do reszty, a na naszych oczach rodzi się

Czytaj całość...
 
Dawidziuk wielmożny

Dawni współpracownicy nie mają złudzeń: między pięknymi deklaracjami rektora Dawidziuka a prawdziwym życiem szkoły przy Kawęczyńskiej zionie przepaść. Niektórym zabrało to rok, innym trochę więcej, zanim uświadomili sobie, że nie zniosą dłużej lekceważenia przepisów, zasad współżycia czy traktowania szkoły jako maszynki do robienia, ogromnych zresztą, pieniędzy. Natomiast instytucje obcują z dokumentami, którymi niedoszły kanclerz umie świetnie „zarządzać”, więc wcale się na jego przymiotach nie poznały.

Czytaj całość...
 
Prezydent wszystkich cyników

Minister Siwiec okazał się człowiekiem odpowiedzialnym i honorowym, natomiast sztab wyborczy Mariana Krzaklewskiego dopuścił się świństwa – stwierdził publicznie w sobotę Aleksander Kwaśniewski. Zamiast skruchy
i przeprosin pełna hucpy szarża medialna. A przecież to szef BBN Siwiec,
w obecności i za zachętą swego zwierzchnika, podczas pełnienia obowiązków państwowych przez nich obu, naigrawał się ze świętego dla chrześcijan znaku krzyża i szyderczo przedrzeźniał Jana Pawła II.

Czytaj całość...
 
"Błędne koło" Kalinowskiego

Od blisko roku nie można zobaczyć w Poznaniu płócien Malczewskiego ani Weissa. Rodzima klasyka “leżakuje” w magazynach, choć na Makarta, Lessinga czy jedynego w Polsce Moneta tłumy się wcale nie pchają. Związkowcy mówią o poczuciu krzywdy, szykanach. A dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu rozwija dział marketingu i bagatelizuje wszelkie zarzuty.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 nast. > koniec >>

Pozycje :: 19 - 24 z 26