strona główna arrow publicystyka arrow depeerelizacja
Cząstkowa, często bolesna, ale pewna!

Pokrzywdzonych przez PRL przygarnęła w Rzeszowie Solidarność. Członkowie rosnącej z dnia na dzień grupy szukają najlepszej formuły ujawnienia prawdy. Wiedza, jaką uzyskali z Instytutu Pamięci Narodowej, jest zwykle

Czytaj całość...
 
Lawina lustracji

Lustracyjna obstrukcja nie sprzyjała wcale pokrzywdzonym ani nie chroniła interesu państwa. Posunięcie Wildsteina przerwało błogą sjestę agentury PRL. To widać, słychać i czuć... Wprawdzie nieraz mocno zaboli niewinnych, ale może warto zainwestować w oczyszczenie pamięci narodowej?

Czytaj całość...
 
"Nowak" nie działał sam

Możliwe, że w roku 1981 w Tygodniku Solidarność działało nawet kilkunastu współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Ale to niedużo, na tle nasyconych agenturą ówczesnych mediów PRL. Przypadek Małgorzaty Niezabitowskiej sprawił, że problem lustracji środowiska dziennikarskiego staje się znów gorący.

Czytaj całość...
 
Salon. Raport Łysiaka

Przenikliwy. Skrupulatny. Wstrząsający. Najnowszą książkę pisarza czyta się jak sprawozdanie z prac jednoosobowej komisji śledczej ds. afery założycielskiej III RP.

Czytaj całość...
 
Kościół ogniem próbowany

Dwa tomy, przeszło siedemset stron druku. 618 biogramów prześladowanych księży, zakonników i zakonnic katolickich. W pracach nad leksykonem wzięło udział ponad stu historyków, świeckich i duchownych. Autorzy zapowiadają tom trzeci.

Czytaj całość...
 
Agorafobia

Mianem „agorafobii” psychologowie określają zwykle chorobliwy, indywidualnie odczuwany lęk przed otwartą przestrzenią. Ale w III RP można też mówić o Agorafobii, pisanej z dużej litery.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. > koniec >>

Pozycje :: 37 - 42 z 46