strona główna arrow publicystyka arrow depeerelizacja
Tamci wciąż bezkarni

Nazwiska kolejarzy, lekarzy i starosty lubaczowskiego znalazły się na liście opublikowanej przez przemyską Grupę Ujawnić Prawdę. Mimo prób zastraszania członków GUP, Solidarność „Ziemi Przemyskiej” będzie kontynuować proces oddolnej lustracji.

Czytaj całość...
 
Antylustracyjny bumerang

Klimat skandalu i sensacji, w jakim dwa polskie dzienniki ujawniły fragmenty wewnętrznego dokumentu – raportu otwarcia o stanie archiwów w centrali IPN – przedstawionego przez prezesa Janusza Kurtykę członkom Kolegium instytutu w połowie lutego 2006, okazał się przydatny. Zwrócił bowiem uwagę opinii publicznej na problemy tej instytucji skuteczniej niż kosztowna akcja promocyjna.

Czytaj całość...
 
Monika, Ketman i S-ka

Promocja specjalistycznego periodyku IPN „Aparat represji w Polsce Ludowej 1944 – 1989” dowiodła, że wysokie standardy badawcze i atrakcyjność czytelnicza mogą iść ze sobą w parze. A wiedza o ponurych tajemnicach PRL ułatwia zrozumienie całkiem współczesnych wątków debaty, jaka toczy się między zwolennikami i oponentami IV RP.

Czytaj całość...
 
Prawda jest ciekawa

Ze względu na stan naszego sądownictwa oraz pomyłki, których trudno uniknąć, nie stać nas na luksus niekomentowania wyroków.

Czytaj całość...
 
Głowa smoka

„Aparat Bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza” to pierwsza część trzytomowej z założenia pracy zespołu historyków Instytutu Pamięci Narodowej, którzy – jak czytamy w redakcyjnej nocie – „starali się odtworzyć obsadę kierowniczych stanowisk aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944 – 1956.

Czytaj całość...
 
Zamataczyć na śmierć

Na korytarzu przed salą rozpraw sporo ludzi: wśród nich krewni i przyjaciele Grzegorza Przemyka, dziennikarze. Ale do konfrontacji, która znów ożywiła zainteresowanie mediów, jednak nie dochodzi. Nieobecność dwóch ważnych świadków zmusza sąd do wyznaczenia kolejnego terminu.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast. > koniec >>

Pozycje :: 25 - 30 z 46