strona główna arrow na gorąco

16 maja 2014

Dziś zmarł Marek Nowakowski

Pisarz, warszawiak, mistrz krótkiej formy. Ciekawy innych słuchacz, oszczędny
w słowach rozmówca. Powściągliwy analityk ludzkich słabości. Uważny obserwator, zdolny w poszukiwaniu prawdy o złu zajrzeć pod metafizyczną podszewkę.

Czytaj całość...
 

10 kwietnia 2014

Wojna wybuchła 10 kwietnia 2010

Może nie wybuchła, tylko się zaczęła, bo zostaliśmy zaatakowani bez ostentacji, ale straty od razu były ogromne: dotkliwe, degradujące państwo, upokarzające Polskę i Polaków. Jednak, jako zbiorowość, nie przyjęliśmy tego do wiadomości. Wojna, jaka wojna? Intelektualiści jęli od razu wymachiwać brzytwą Ockhama.

Czytaj całość...
 

28 marca 2014

Jałta 2. Czarny scenariusz

Dla lepszego zrozumienia obecnej sytuacji Ukrainy, przywołuje się często postawę premiera Neville’a Chamberlaina z 1938 roku. Niesłusznie, bo tym razem nie mamy do czynienia z ponowieniem kapitulanckiego Monachium, lecz z ukrytą powtórką Jałty.

Czytaj całość...
 

14 lutego 2014

Księdza Galińskiego mantra o Ojcu Rydzyku

Poznał go – jak wspomina w Tygodniku Powszechnym – jeszcze w czasach kleryckich, później mieli kontakty w Niemczech, ale to było blisko trzydzieści lat temu...

Czytaj całość...
 

2 lutego 2014

„Twarde słowa” ukraińskiego politologa

Wołodymir Pawliw przekroczył właśnie pięćdziesiątkę. Urodzony w Kazachstanie ukraiński politolog i dziennikarz dzieciństwo spędził w Rudkach, koło Sambora, gdzie w rodzinnej krypcie miejscowego kościoła został pochowany Aleksander hrabia Fredro. Wołodymyr Pawliw studiował we Lwowie, na tamtejszej Politechnice oraz na wydziale filologicznym Uniwersytetu, który nosi teraz imię Iwana Franka.

Czytaj całość...
 

26 stycznia 2014

Z Ukrainy – ważny apel Jurija Andruchowycza

Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz, poeta, eseista i tłumacz, urodzony
w 1960 roku w Iwano-Frankiwsku, a właściwie w Stanisławowie, bo starą nazwę tradycyjnej rezydencji polskich magnatów, która prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XVII stulecia, zmieniono dopiero w roku 1962.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 65 - 80 z 189