strona główna arrow na gorąco

2 lutego 2014

„Twarde słowa” ukraińskiego politologa

Wołodymir Pawliw przekroczył właśnie pięćdziesiątkę. Urodzony w Kazachstanie ukraiński politolog i dziennikarz dzieciństwo spędził w Rudkach, koło Sambora, gdzie w rodzinnej krypcie miejscowego kościoła został pochowany Aleksander hrabia Fredro. Wołodymyr Pawliw studiował we Lwowie, na tamtejszej Politechnice oraz na wydziale filologicznym Uniwersytetu, który nosi teraz imię Iwana Franka.

Czytaj całość...
 

26 stycznia 2014

Z Ukrainy – ważny apel Jurija Andruchowycza

Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz, poeta, eseista i tłumacz, urodzony
w 1960 roku w Iwano-Frankiwsku, a właściwie w Stanisławowie, bo starą nazwę tradycyjnej rezydencji polskich magnatów, która prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XVII stulecia, zmieniono dopiero w roku 1962.

Czytaj całość...
 

13 grudnia 2013

„Gadziecho” i Lezuraj

Z Adalbertem Lezurajem było tak: do stanu wojennego w grodzie pod Wawelem wychodziły Gazeta Krakowska i Dziennik Polski przed południem, oraz typowa popołudniówka Echo Krakowa. Po 13 grudnia 1981 roku wojskowi uznali jednak, że to zbytek łaski i wszystkie, ich zdaniem istotne treści, postanowili upchnąć w jednym pakiecie. Łatwiej wtedy zapewnić moralno-polityczną jedność narodu z partią, łatwiej też kontrolować działania tych, którzy mają się tym zająć profesjonalnie.

Czytaj całość...
 

12 grudnia 2013

Sowiecki generał Adalbert Lezuraj...

...ten sam, który skutecznie zdusił polski sierpniowy zryw ku wolności, który złamał kręgosłup solidarnościowej rewolucji, który na lata – potrzebne dla wykształcenia sprawnych operatorów gospodarki i mediów w przeobrażonym, demoliberalnym systemie niewolenia Polaków – zamroził gnijące struktury PRL-u i który patronuje tzw. III RP, osobiście nadal, jak gdyby nigdy nic, mieszka w zrabowanej przez komunistów prawowitym właścicielom willi przy ulicy Ikara.

Czytaj całość...
 

9 grudnia 2013

Majdan, Wołyń i banderyzm

Europoseł PiS Janusz Wojciechowski tłumaczy ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu, że pamięć ofiar ludobójstwa UPA nie stoi w sprzeczności z popieraniem europejskich aspiracji Ukrainy, że jest wręcz przeciwnie. Poseł Wojciechowski ma rację, tylko źle wybrał adresata swoich uwag.

Czytaj całość...
 

6 grudnia 2013

Antypolonizm – nawykowy czy wycwaniony?

Za prawdę o Polakach grantów z Unii ani z resortu kultury pod dowództwem Bogdana Zdrojewskiego raczej się nie dostanie.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 65 - 80 z 185