strona główna arrow na gorąco

29 października 2016

Smoleńsk 2010. Dwustandardowcy – wsie nazad!

Zdecydujcie się wreszcie, co jest ważniejsze. Czy tzw. państwo prawa, o którym od roku stale mantrujecie? Czy może jednak cierpienie rodzin? A dokładnie – deklarowane cierpienie tych kilkunastu rodzin, które opisują i przeżywają rzeczywistość smoleńskiej tragedii jakoś całkiem inaczej niż bliscy pozostałych osiemdziesięciu ofiar, a także miliony zwyczajnych Polaków.

Czytaj całość...
 

13 października 2016

Dylan górą, Nobel dołem

Przed blisko 12 laty w tekście „Psucie literackiego Nobla” m.in. pisałem (Rzeczpospolita, nr 5, z 7 stycznia 2005): (...) Noblista Bob Dylan?

Czytaj całość...
 

5 października 2016

Trybunał? Aborcja na życzenie? Pomówmy lepiej o CETA, bocznej furtce TTIP

Dziwny to kraj – raczej TenKraj niż Polska – w którym dane tajnych kolaborantów służb narzuconego systemu sowieckiego jeszcze w 27 lat po fundamentalnej (podobno) zmianie i odzyskaniu państwowej (podobno) suwerenności wciąż należą do kategorii opatrzonej gryfem „tajemnica państwowa”.

Czytaj całość...
 

26 sierpnia 2016

Jerzy Górzański. Debiut z aniołem, odejście z mocą

Nad ranem, 25 sierpnia 2016, po długiej walce z chorobą, zmarł w Warszawie poeta Jerzy Górzański. Najnowszą, wydaną zaledwie pół roku wcześniej książką „Koń Rimbauda zgubił podkowę” dowiódł, że nawet najcięższe dolegliwości nie sięgają sfery ludzkiego ducha.

Czytaj całość...
 

7 sierpnia 2016

Wildstein – pokusy geopolityki czy prymat aksjologii?

Bronisława Wildsteina cenię przede wszystkim za nader umiejętne diagnozowanie rzeczywistości społecznej, za adekwatny opis procesów społecznych i politycznych, które właśnie zachodzą na naszych oczach i których częścią sami jesteśmy jako jednostki, ale także jako wspólnota środowiskowa, narodowa, obywatelska.

Czytaj całość...
 

2 sierpnia 2016

Przymknięte oczy Kardynała, lekki
ruch jego warg

Studencka Droga Krzyżowa
w marcu roku Pańskiego 1993

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 17 - 32 z 189