strona główna arrow na gorąco

2 grudnia 2009

Palikotyzacja pop-polityki

W wigilię utraty przez Polskę pełni suwerenności państwowej Janusz Korwin-Mikke urządził palenie dwóch flag unijnych przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego. Wprawdzie okazja była poważna, bo Polska (urealniając sens niemieckiego sloganu propagandowego sprzed roku 1939) dobrowolnie przyjęła status państwa sezonowego, ale samo wydarzenie trudno już tak potraktować.

Czytaj całość...
 

11 listopada 2009

Po co nam Polska

Po co ma istnieć Polska? Prostoduszna, udzielana w dobrej wierze odpowiedź na to pytanie nie nastręcza większych problemów. Polska jest ojczyzną Polaków, stanowi ich naturalne miejsce bytowania na Ziemi. Dlaczego więc miałaby nie istnieć? To prawda, że zasoby naturalne kraju przesądzają o zamożności mieszkających w nim ludzi, ale dopiero istnienie suwerennego państwa sprzyja urzeczywistnianiu wolnościowych, kulturowych i władczych aspiracji narodu.

Czytaj całość...
 

2 listopada 2009

Piewca Tarasa Czuprynki

Kim jest i na kogo gra prezydent Ukrainy Juszczenko? Oto pytanie. Rosjanie, gdy już robią na kogoś zamach z motywów politycznych, to przeważnie skuteczny. Jana Pawła II ochronił potężny szkaplerz wiary. Juszczence toksyczne dioksyny – na szczęście! – mocno pokiereszowały jedynie skórę twarzy. Ale zostawiły również skazę na jego wizerunku politycznym. Choćby dlatego, że badano je per procura, wyłącznie
w jednym laboratorium wiedeńskim. Owszem, Wiedeń trochę się zmienił od czasów opisywanych przez Grahama Greene'a w powieści "Trzeci człowiek". Ale znów nie aż tak bardzo, jak wynika choćby z filmu „Bad timing” (1980) Nicolasa Roega. Nie mówiąc już o spektakularnym końcu Jeremiasza Barańskiego.

Czytaj całość...
 

16 października 2009

Zanim wyłączą prąd

Legalne zaspokojenie roszczeń wegetarianina i kanibala w obrębie jednej społeczności i zintegrowanego systemu norm to najnowsza mrzonka lewicowych konstruktywistów. Tymczasem bez prawa opartego o spójny system wartości, zdolnych stanowić podglebie powszechnie respektowanych norm moralnych, żadne państwo się nie ostoi.

Czytaj całość...
 

17 sierpnia 2009

Muskularna i świętokradcza

Obywatelka USA Maria Luiza Ciccone, szerzej znana pod estradowym pseudonimem, który zupełnie nie respektuje religijnej wrażliwości katolików, a mówiąc wprost – jest prowokacyjnie świętokradczy, dostała zgodę na zorganizowanie warszawskiego koncertu w dniu ważnego maryjnego święta. Rozległy się głosy protestu i oczywiście rytualne kontrgłosy: że protestujący mimo woli robią muskularnej blondynce tylko dodatkową reklamę. Że lepiej afrontu nie zauważyć, że to czysty przypadek…

Czytaj całość...
 

8 sierpnia 2009

Gutta cavat lapidem non vi…

Społeczny odpór dany prowokacji ukraińskich nacjonalistów hołubionych przez Wiktora Juszczenkę podkreśla sens starej łacińskiej sentencji, której współczesna młodzież pewnie już nie zna, a jeśli nawet o niej słyszała, to najwyżej w szyderczym kontekście, właściwym dla nauczania współczesnych antypedagogów, zapewniających o jedynie słusznych walorach ponowoczesności.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 145 - 160 z 194