Świeżonka chłopska

Białe i czerwone baloniki. Spracowani ludzie. Średnia wieku
około czterdziestki, choć na oko łatwo dać im o dziesięć lat więcej. Charakterystyczne pasiaste krawaty, także na szyjach niektórych
pań, stanowiących tu zresztą widoczną mniejszość...

Czytaj całość...
 
Zagłada książąt Himalajów

Książę Dipendra, wrażliwy miłośnik poezji, w polowym mundurze i uzbrojony po zęby niczym Rambo, wkracza do bankietowych sal pałacu Narayanhiti w Katmandu i strzałami z najbliższej odległości zabija swoich rodziców, rodzeństwo oraz licznych krewnych. Uczuciowy wychowanek Eton rani także siebie, jak się wkrótce okaże, śmiertelnie... Nad himalajskim królestwem zawisa cień śmierci.

Czytaj całość...
 
Świat zapomniał o Laosie

Dopóki zwolennicy sześciuset lat tradycji Królestwa Lang Czang, wspierani przez USA, walczyli ze wspomaganą przez komunistyczną Rosję partyzantką Neo Lao Haksat – o Laosie było głośno. Gdy po 1975 roku wycofali się Amerykanie, a nad Krainą Miliona Słoni zawisł groźny cień Hanoi, wtedy zabrakło dziennikarzy, ekspertów, szerszej informacji oraz pomocy z zagranicy. Zabrakło nam przyjaciół – powiedział „Tygodnikowi Solidarność” generał Moua Koumisith, dowódca laotańskiej partyzantki niepodległościowej.

Czytaj całość...
 
Lista Clintona

Trzeba przyznać, że William Jefferson Clinton zrobił wiele, aby pozostać w blasku jupiterów. Były prezydent nie stoi jednak u progu tzw. przedsionka sławy, raczej wręcz przeciwnie. A przychylne mu dotąd media wydają się tracić resztki cierpliwości.

Czytaj całość...
 
Komu pomoże Joe Lieberman?

Wyjść z cienia, okazać zdolność do objęcia samodzielnego przywództwa – oto zadanie, przed jakim stanęli dwaj główni rywale w tegorocznym wyścigu do Białego Domu. Bush junior poradził sobie z tym znakomicie. Nawet nieżyczliwe republikanom media nie nazywają go „synem swego ojca”. W trudnej sytuacji jest za to wiceprezydent Gore. A dominujący i wciąż popularny Bill Clinton wcale mu jej nie ułatwia. Czy Joseph Lieberman, centrysta i ortodoks, w roli kandydata na wiceprezydenta pomoże Gore’owi przełamać złą passę?

Czytaj całość...
 
Stany Zjednoczone Europy?

Nazwy używane u początków europejskich procesów integracyjnych, takie jak Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Wspólny Rynek, Europejska Wspólnota Gospodarcza, Unia Gospodarcza i Walutowa, mogły mylić i zapewne do dziś wielu mylą. Wykład ministra Josefa Fischera na berlińskim Uniwersytecie Humboldta miał tę zaletę, że postawił sprawę jasno:
integracja europejska ma charakter na wskroś polityczny.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 55 - 60 z 63