Los historyka

Ponad dwieście sześćdziesiąt zdjęć, ale to nie album. „Życiorysy wpisane w polską historię”, jak głosi podtytuł książki, ale to nie saga rodu wywodzącego się z Podola... Niełatwo określić specyfikę gatunkową najnowszej publikacji prof. Tomasza Strzembosza, ale jej lektura wciąga
i porusza. Zwłaszcza tych, dla których triada „Bóg, Honor, Ojczyzna” zachowuje wciąż walor ważnego zobowiązania.

Czytaj całość...
 
Apokalipsa udogodnień

Odwykliśmy od życia bez technologicznych podpórek. Widać to z całą jaskrawością, gdy np. zabraknie prądu. Ale powrót do natury nie wchodzi w grę, gdyż skutecznie udało się nam zaburzyć ludzką ekosferę.

Czytaj całość...
 
Wczasy w siodełku

Pęd powietrza na twarzy, przepływające przed oczyma krajobrazy, poczucie wolności i jedności z przyrodą. Łatwość przemieszczania się po bezdrożach, ale również po zatłoczonych ulicach wielkich miast. Choć tych ostatnich lepiej oczywiście unikać.

Czytaj całość...
 
Ryzyko gór

Tragedia grupy licealistów, którzy szukali pięknej, wartościowej przygody na najwyższym szczycie polskich Tatr, a znaleźli śmierć u jego podnóża, budzi zrozumiałe emocje. Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko zawsze pociąga młodych, żywioł jest nieobliczalny, a w wypadkach drogowych ginie znacznie więcej ludzi.

Czytaj całość...
 
Misjonarz z Wysp Salomona

Wyspy Salomona, archipelag na Oceanie Spokojnym i młode państwo przynależące do Wspólnoty Brytyjskiej, zawdzięczają swą nazwę biblijnemu królowi Izraela i złotu. Odkryte w XVI wieku wyspy kusiły kolejno Hiszpanów, Niemców, Brytyjczyków. Krwawe walki o Guadalcanal, zakończone w lutym 1943, mimo porażki Amerykanów stały się punktem zwrotnym w ich zwycięskiej wojnie z Japonią. Dziś ten raj dla miłośników nurkowania i egzotyki trafia na czołówki jedynie z powodu zamieszek etnicznych, ekologicznych zagrożeń lub klęsk żywiołowych.

Czytaj całość...
 
Saga rodu Marusarzy

Stanisław Marusarz (1913-1993), najbardziej utytułowany polski sportowiec, oddał w czasie swej kariery około 10 tysięcy skoków, w tym ponad 7 tysięcy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, pokonując w powietrzu dystans siedmiuset kilometrów. Ale przecież życie tego pasjonata wyczynu sportowego wcale na sporcie się nie kończyło. Porucznik AK, kurier tatrzański, kawaler Orderu Virtuti Militari. Rajdowiec, zapalony myśliwy, wspaniały gawędziarz. Człowiek niepowszedni. Dzieje góralskiego rodu Marusarzy obfitują w takie postaci.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 49 - 54 z 66