U kresu nocy

Warunkiem porozumienia jest wspólny system wartości. I on stanowi o sukcesie naszego kolokwium – powiedział prof. Witold Kulesza, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Czytaj całość...
 
Lawina idzie...

Kiedyś śmierć w górach wywoływała refleksję nad kruchością ludzkiego istnienia, dziś w debacie publicznej emocje ogniskują się wokół kosztów akcji ratowniczych. Czy jesteśmy gorsi niż nasi przodkowie sprzed wieku?

Czytaj całość...
 
Szklane góry

Bywa, że deszcz lub mżawka stężeje na nagiej, pozbawionej pokrywy śnieżnej skale. Wtedy nawet dla wprawnego turysty góry są śmiertelnie groźne. Choć wiadomo, że nadmiar śniegu, sprzyjający schodzeniu lawin, też potrafi zabić.

Czytaj całość...
 
Los historyka

Ponad dwieście sześćdziesiąt zdjęć, ale to nie album. „Życiorysy wpisane w polską historię”, jak głosi podtytuł książki, ale to nie saga rodu wywodzącego się z Podola... Niełatwo określić specyfikę gatunkową najnowszej publikacji prof. Tomasza Strzembosza, ale jej lektura wciąga
i porusza. Zwłaszcza tych, dla których triada „Bóg, Honor, Ojczyzna” zachowuje wciąż walor ważnego zobowiązania.

Czytaj całość...
 
Apokalipsa udogodnień

Odwykliśmy od życia bez technologicznych podpórek. Widać to z całą jaskrawością, gdy np. zabraknie prądu. Ale powrót do natury nie wchodzi w grę, gdyż skutecznie udało się nam zaburzyć ludzką ekosferę.

Czytaj całość...
 
Wczasy w siodełku

Pęd powietrza na twarzy, przepływające przed oczyma krajobrazy, poczucie wolności i jedności z przyrodą. Łatwość przemieszczania się po bezdrożach, ale również po zatłoczonych ulicach wielkich miast. Choć tych ostatnich lepiej oczywiście unikać.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 43 - 48 z 63