strona główna arrow kultura
Dyktat zamiast debaty

Brak równowagi medialnej w Polsce umożliwia łatwe sterowanie opinią publiczną. Sprawa Miłosza jest tego dobitnym przykładem.

Czytaj całość...
 
Mędrzec z Lublina

Mija właśnie 16 lat od chwili, gdy Mieczysław Albert Krąpiec OP w obecności prezydenta ZSRS Gorbaczowa zakwestionował tzw. doktrynę Breżniewa, ograniczającą suwerenność państw Europy Środkowowschodniej, w tym Polski. Już sam ten fakt czyni z urodzonego w 1921 w Ziemi Zbaraskiej długoletniego rektora KUL postać pomnikową.

Czytaj całość...
 
Gombrowicz, chłopcy i kobiety

Choć Krzysztof Miklaszewski, dokumentalista i wieloletni aktor
Teatru Cricot 2, dopisuje swej zgrabnej i estetycznie wydanej książeczce niemal legendarną genezę, trzeba uznać, że prawdziwym akuszerem „Distancia, Witoldo!” jest rok gombrowiczowski pod auspicjami UNESCO.

Czytaj całość...
 
Pilch dęty

Dlaczego w nowej powieści Jerzego Pilcha jego rodzinna Wisła zyskuje miano Granatowych Gór? Od znalezienia odpowiedzi na to pytanie zależy wykładnia transowej, oniryczno-kompulsywnej fabuły „Miasta utrapienia”.

Czytaj całość...
 
Raj płomienisty

Krasnoludki istnieją, za to Napoleon Bonaparte był tylko mitem. Bibliofil Łysiak dowodzi tego, powołując się na konkretne źródła ze zbiorów własnych. Z lektury „Empireum” wynika, że drugiej takiej kolekcji być nie może.

Czytaj całość...
 
Zimne słońce

J. M. Coetzee, zdobywca tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, przypomina dobry produkt marketingowy. Nieuchwytny (dla mediów) niczym Zorro, z całym bagażem nieścisłości w życiorysie, ale jednocześnie czytywany w świecie i ceniony przez krytykę uniwersytecki uczony, autor prozy o wielkich walorach artystycznych. I wątpliwym przesłaniu moralnym.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 43 - 48 z 60