strona główna arrow kultura
Z Mackiewiczowskiej perspektywy

Obraz polskiej literatury współczesnej, zbudowany z książek nagrodzonych i wyróżnionych przez Kapitułę Nagrody im. Mackiewicza
w ciągu 5 lat jej istnienia, jest krzepiący, ale nie lukrowany. Tegoroczny laur dla Janusza Krasińskiego za ostatni tom powieściowej tetralogii, ukazującej panoramę polskich losów w okowach dwóch totalitaryzmów, umocnił jeszcze artystyczno-literacki prestiż nagrody.

Czytaj całość...
 
Malowniczy, antyestabliszmentowy

Kompozytor i pisarz. Przekorny, dowcipny, wnikliwy autor ponad dwóch tysięcy felietonów komentujących rzeczywistość polityczną. Nie chce się wierzyć, że od śmierci Stefana Kisielewskiego minęło już piętnaście lat.

Czytaj całość...
 
Rozdęte ego Lema

Lem zawsze był antyklerykalny i komunizował, ale starał się przynajmniej racjonalnie uzasadniać swoje opinie. Teraz już tylko obraża.
A nawet fałszuje związki między faktami.

Czytaj całość...
 
Nagroda z charakterem

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza staje się ważnym elementem programu obchodów Święta Niepodległości.

Czytaj całość...
 
Psucie literackiego Nobla

Wybitne walory artystyczne czy propagowana przez autorów ideologia? Decyzje szwedzkich akademików z ostatnich dwudziestu lat nasuwają pytania o rodzaj stosowanych przez nich kryteriów. Rodzą też obawy o przyszłość tej prestiżowej dotąd nagrody literackiej.

Czytaj całość...
 
Mackiewicz przed Nike

„Gnój” czy „Kalahari”? Wystarczy przeczytać te dwie książki, by zrozumieć, że porównanie z Nagrodą im. Mackiewicza nie wypada dla Nike zbyt korzystnie.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 37 - 42 z 60