strona główna arrow kultura
Spojrzeć diabłu w oczy

Powieść, biografia, eseje, szkice krytyczne, inne formy. Pozornie spore zróżnicowanie gatunkowe, ale azymut niezmienny: historia.

Czytaj całość...
 
Smakowita lektura, czyli wybór krótkich tekstów Grzegorza Eberhardta...

Przed drugą rocznicą śmierci pisarza, historyka, biografa, a wcześniej filmowca-dokumentalisty, dzięki staraniom rodziny oraz Wydawnictwa Prohibita, miłośnicy sposobu, w jaki Grzegorz Eberhardt patrzył na świat i odnosił się do prawdy, otrzymują wybór jego publicystyki prasowej oraz radiowej, opatrzony charakterystycznym, nieco zawadiackim tytułem.

Czytaj całość...
 
Laur powędrował do Krakowa

Z wyłonieniem tegorocznego zwycięzcy nie było problemu. Ale wyróżnieniami Mackiewiczowska kapituła gospodarowała tym razem wyjątkowo oszczędnie.

Czytaj całość...
 
Prawda i piękno w czasach nikczemnych

To była już trzynasta edycja Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza. I pierwsza, podczas której pracom kapituły nie przewodniczył Marek Nowakowski.

Czytaj całość...
 
Wawrzyn dla Holewińskiego

To jedyny laur, na którym naprawdę mi zależało – powiedział Wacław Holewiński, powieściopisarz i scenarzysta, uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, za powieść „Opowiem ci o wolności”.

Czytaj całość...
 
Życie uwiera. Do czasu

Minipowieść z długim tytułem. To całkiem trafne określenie dla wydanej niedawno książki Jana Strękowskiego, opozycjonisty, pisarza, scenarzysty filmowego.

Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > koniec >>

Pozycje :: 1 - 6 z 60