strona główna arrow portrety
Reagan się nie bał

Jego bronią była odwaga, determinacja i jasne zasady moralne.
Dzięki temu zmienił świat.

Czytaj całość...
 
Najmłodszy żołnierz generała Andersa

Miał skończone siedem lat i tornister na plecach. We wrześniu 1939 zamiast do szkoły na wezwanie burmistrza nadgranicznych Dokszyc poszedł
z dorosłymi kopać rowy przeciwczołgowe… Jako dziesięciolatek był najmłodszym żołnierzem 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, ale tamte trzy lata wolne od nauki to – za sprawą sojuszu Hitlera ze Stalinem – naprawdę nie były wakacje.

Czytaj całość...
 
Wojownik Solidarności

Uporządkowany. Stabilny w poglądach. Potrafi walczyć jak wojownik, nigdy nie odpuszcza. Życzliwy ludziom. I absolutnie lojalny. Komunizm rozwalał z pasją. To naprawdę przyzwoity człowiek. Konsekwentny, wymagający, wyrazisty, więc ma wrogów. Wierny zasadom, które realizuje twardą ręką. Strateg i polityczny realista. Bezkompromisowy. Jak się przy czymś uprze… Ale pomysły ma dobre. Na przykład, żeby przywrócić Święto Trzech Króli.

Czytaj całość...
 
Pilecki - ułan integralny

W historii życia rotmistrza Pileckiego uderzają dwie niejako przeciwstawne cechy: heroizm czynów i pewna zwyczajność osoby. Ale to jednak zwyczajność pozorna, całkiem niedzisiejsza. Tak jak niedzisiejsze jest jego bohaterstwo. Herosi kreowani przez sztaby hollywoodzkich scenarzystów nie dorastają Pileckiemu do pięt.

Czytaj całość...
 
Bracia w biskupstwie

Przez dziesięć lat kierował parafią NMP z Lourdes i skutecznie ożywił duszpasterstwo działające w pobliżu tzw. miasteczka studenckiego. Później, już jako biskup pomocniczy, przez blisko dekadę współpracował z niekonwencjonalnym metropolitą krakowskim Karolem kardynałem Wojtyłą. W marcu 2008 minęło pół wieku od chwili, gdy ks. Albin Małysiak oraz późniejszy papież poznali się w pociągu z Lublina.

Czytaj całość...
 
Człowiek, któremu zależało

Michał Tadeusz Falzmann, był pogodnym, prostolinijnym, prawym człowiekiem. Gdy 18 lipca 1991 roku umierał w dwa dni po niespodziewanym zawale, miał zaledwie 38 lat, żonę i pięcioro dzieci.


Czytaj całość...
 
<< start < poprz. 1 2 3 4 nast. > koniec >>

Pozycje :: 7 - 12 z 24